Styl skandynawski – wybieramy lampy!

Styl skandynawski – wybieramy lampy!

lampy skandynawskie

Lampy są integralnymi elementami każdego pomieszczenia. Pełnią rolę oświetlenia, ale także dekoracji. Dobrze dobrane, potrafią świetnie dopełnić aranżację, jak i całkiem ją zepsuć, kiedy nie pasują do stylu reszty wnętrza. Styl skandynawski jest obecnie jednym z najpopularniejszych w aranżacji wnętrz. Cechuje się całkowitą prostotą, jasnymi barwami oraz połączeniem nowoczesności z minimalizmem i naturą. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować wybierając oświetlenie do mieszkania właśnie w takim stylu?

Styl skandynawski – charakterystyka

Wnętrza w stylu skandynawskim to wnętrza funkcjonalne i praktyczne, ale także przytulne i estetyczne. Zazwyczaj pozbawione są niepotrzebnych zdobień i dodatków, a liczba mebli jest mocno ograniczona. Ważniejsza niż oryginalne wzory i konstrukcje, jest ich jakość i spójność. Wnętrza w stylu skandynawskim są przede wszystkim przestronne i rozświetlone. Dlatego tak ważne w aranżacji tego typu jest rozstawienie i wielkość okien, a także wybór odpowiednich lamp.

Podstawowe zasady dotyczące oświetlenia

Dobierając lampy skandynawskie musimy pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach: prostocie oraz rozświetleniu. Najlepiej sprawdzą się więc lampy, które zamiast stać się głównym punktem i dekoracją pomieszczenia, jedynie go dopełnią. Dobrze sprawdzą się różnego rodzaju geometryczne kształty (np. proste lampy industrialne) o stonowanych barwach, ale dające dużo światła. Pamiętajmy jednak także o dodatkowych lampach, które w razie potrzeby wytworzą przytulne, przyciemnione światło. W stylu skandynawskim liczy się bowiem przede wszystkim klimatyczny nastrój.

Surowce, materiały i kolory

Styl skandynawski to głównie pochwała natury i wykorzystanie naturalnych surowców, które w porównaniu z nowoczesnymi i przestronnymi wnętrzami dają wyjątkowy efekt. Do produkcji mebli, lamp, a także przedmiotów codziennego użytku stosuje się przede wszystkim drewno, wełnę, len i bawełnę. Dlatego właśnie, we wnętrzu tego typu, przepięknie prezentować się będzie lampa wisząca industrialna, wykonana na przykład z wikliny. Popularne są także lampy w kształcie kul, stworzone z lnu czy papieru. W pomieszczeniach najczęściej panuje bowiem biel, szarości oraz beże. Aby przełamać jasne barwy, możemy wprowadzić do wnętrza żelazo czy stal, jednak w stosunkowo małej ilości. W połączeniu z miękkimi fakturami i przytulnymi dodatkami dobrze wyglądać będą np. kinkiety mosiężne lub stalowe, a także stojące, metalowe lampy w ciemnym kolorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.